Marsz wyzwolenia konopi

Leczysz się konopiami albo uważasz, że marihuana powinna być legalna? Czas zadziałać w tej sprawie!

Już w tą sobotę (3.06.2023 r.) odbędzie się wyjątkowa, bo XX edycja Marszu Wyzwolenia Konopi w Warszawie. 

Jest to wydarzenie cykliczne, organizowane od 2003r. przez aktywistów konopnych, którzy walczą o zmiany w polskim prawie narkotykowym. Obecnie obowiązujące nie jest skuteczne i powoduje wiele absurdów, w tym zamykanie w więzieniach pacjentów medycznej marihuany. Jest to więc wyjątkowa okazja, aby zamanifestować swoje poglądy i spotkać ludzi myślących podobnie! Jak będzie wyglądał jubileuszowy Marsz Wyzwolenia Konopi? Zgodnie 

Czego się spodziewać?

Zgodnie z wieloletnią tradycją Marsz Wyzwolenia Konopi to przemarsz ulicami Warszawy w towarzystwie dobrej muzyki, edukacji, przystrojonych jointami lawet i transparentów w kształcie liści. Warto być na Placu Bankowym już od 12, bo odbędą się warsztaty z robienia papieru konopnego i inne atrakcje. Oficjalna godzina przemarszu to 17.45. Cały rozkład znajdziesz tutaj

Atrakcje

O część merytoryczną i edukacyjną zadbają Stowarzyszenie Wolne Konopie wraz z Fundacją Otwieramy Oczy oraz zaproszeni goście specjalni. Dodatkowo uczestnicy będą mogli porozmawiać z konopnymi producentami, nawiązać kontakt z prawnikiem lub lekarzem. I oczywiście głośno skandować „sadzić, palić, zalegalizować!”. Szykuje się naprawdę wyborna konopna impreza, a ze względu na planowane atrakcje po Marszu, warto zaplanować cały weekend w Warszawie. Szczególnie, że w niedzielę o uśmiechy na twarzach zadba aż 10 polskich komików na specjalnym #420 stand-upie.

Artyści

Za dobrą zabawę będą na Marszu odpowiadać czołowi polscy raperzy: Arab, Zetha, Włodi, Adi Nowak, Esceh i Zibex. Ale to nie wszystko! Po Marszu Wyzwolenia Konopi odbędzie się After Party w Klubie Remont przy ul. Waryńskiego 12A, na którym zagrają: Hemp Gru, Junior Stress, Metrowy, Comson & Dziabson, Deejay Kaseciak & Jah Love Crue. Otwarcie bramek od 19! 

Partnerzy

Wszystko to jednak nie mogłoby się udać, gdyby nie wsparcie tych, którym zależy! Podziękowania należą się sponsorom: iSmoking, Doctor’s Choice i growbox.pl, a także patronom medialnym: WeedWeek, Mestosław, Cannabis News, faktykonopne.pl, Hemplo, Era Konopi, Spizgane Ziomki. My również z całego serca wspieramy to święto dla polskich użytkowników konopi. 

O co walczymy?

To dzień, który jednoczy wszystkich w walce o swoje prawa, o równe traktowanie, o bezpieczeństwo. Nareszcie to jedna z niewielu okazji w roku, by przypomnieć polskiej społeczności o trudnym i wciąż zaniedbanym temacie nieskutecznej polityki antynarkotykowej, która wyrządza więcej krzywdy niż przynosi rzeczywistych efektów. 

Ponad 60% polskiego społeczeństwa jest jednak za zniesieniem kar za posiadanie marihuany na własny użytek. Badania pokazują, że około 3 mln Polek i Polaków przynajmniej raz w roku pali marihuanę. Od początku prohibicji skazanych za posiadanie konopi zostało ponad 2 miliony osób, a badania i przykłady krajów, w których nie ma zakazu jasno pokazują, iż stosowanie wśród młodzieży po legalizacji nie wzrasta, a nawet spada. 

W naszym kraju zresztą kontakt z tą rośliną ma większy odsetek nastolatków niż chociażby w Holandii, gdzie są przecież coffeshopy. Prohibicja nie działa, diler nie pyta o dowód, a podatek od sprzedaży tej rośliny mógłby być przeznaczany na na przykład pomoc, a nie zamykanie ludzi w więzieniach. Legalna marihuana to około 10mld złotych więcej rocznie dla Państwa. Konopie stosuje każda grupa społeczna – od nauczycieli, przez lekarzy do Policji. 

Organizatorami Marszu są Stowarzyszenie Wolne Konopie, Fundacja Otwieramy Oczy i Pizza Haze.