Nominowani do „Osobowość Branży Konopnej Roku”

Andrzej Dołecki

Współzałożyciel Stowarzyszenia Wolne Konopie. Krótko po tym, kiedy Aleksander Kwaśniewski podpisał ustawę wprowadzającą prohibicję narkotykową w Polsce, Andrzej Dołecki zaczął walczyć o legalizację marihuany. Marsze Wyzwolenia Konopi organizuje już ponad 20 lat – był w tym czasie kilkukrotnie aresztowany za posiadanie, dostał odszkodowanie od Państwa za niesłuszną odsiadkę i został posłem na Sejm VII kadencji. Współzałożyciel firmy Ganja Flavour, produkującej terpeny konopne, dla których odbywa podróże po Jamajce, Nepalu i Maroku.


Stonerchef

Psychologowie społeczni, ghostwriterzy, pionierzy nurtu ziołowego biohackingu, autorzy książek i konopni przedsiębiorcy. Doświadczenie zdobywali podczas tworzenia treści edukacyjnych na rynkach w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. W swojej karierze zawodowej napisali ponad 4000 artykułów o konopiach, współtworzyli topowe marki CBD w USA, a teraz swoją wiedzę i doświadczenie przenoszą na rodzimy grunt, tworząc najbardziej zaangażowaną społeczność świadomych użytkowników konopi w Polsce. Pracują z ziołem, żyją ziołem i oddychają też ziołem. Dosłownie.


Damian Sobczyk 

Mestosław – twórca internetowy i aktywista społeczny. Twórca kanałów „Wiem co ćpiem” oraz „Mestosław”, których celem jest edukacja na temat substancji psychoaktywnych, przeciwdziałanie uzależnieniom oraz wspieranie racjonalnej polityki opartej na badaniach naukowych, a nie uprzedzeniach. Współautor książki „Haj, czyli jak nie szkodzić sobie i innym”. Aktywista na rzecz legalizacji marihuany i psychodelików. Członek Rady Polskiej Izby Konopi. Współpracownik Wolnych Konopi. Współzałożyciel i członek zarządu Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego. Członek Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej oraz Społecznej Inicjatywy Narkopolityki. Specjalista redukcji szkód w Poradni Psychoaktywnej. Działa również w Sejmie, gdzie jest ekspertem społecznym w Parlamentarnym Zespole ds. Legalizacji Marihuany.


Adi Lewandowski

Pacjent, użytkownik i propagator konopi. Walczy z negatywnymi stereotypami dotyczącymi konsumpcji marihuany w Polsce. Jego profile w Social Mediach cieszą się ogromną popularnością i łącznie sięgają dziesiątek milionów wyświetleń. Stara się edukować ludzi na temat wykorzystania konopi we wszystkich aspektach życia i porusza tematy takie jak działanie medyczne konopi, prawo konopne, ciekawostki kulturowe etc.


Maciej Kowalski

Założyciel i pomysłodawca Kombinatu Konopnego. Człowiek, od kilkunastu lat zawodowo związany z konopiami. Swoją przygodę z tymi roślinami zaczynał od działalności aktywistycznej w postaci wydawania gazety konopnej Spliff. W latach 2011-2014 był także rzecznikiem prasowym stowarzyszenia Wolnych Konopi.

Jako pierwszy przedsiębiorca w Polsce uzyskał zezwolenie na uprawę konopi włóknistych, co finalnie przekuło jego początkową fascynację konopiami w poważny biznes.

Kombinat Konopny to w pełni zintegrowany zakład przetwórczy, do którego przylega ok. 100 hektarów pól uprawnych, a głównym celem jest produkcja sprawdzonych, naturalnych suplementów diety dostępnych dla każdego, a także konopnych tekstyliów produkowanych z poszanowaniem środowiska.


Piotr Liroy – Marzec

Polski raper, producent muzyczny, przedsiębiorca, ekspert w dziedzinie konopi oraz polityk. Pełnił funkcję Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. marihuany medycznej. Jest jednym z autorów ustawy legalizującej medycznej marihuany w Polsce i jej promotorem w Sejmie. Od 2020 współtworzy spółkę Hubburger GmbH, działającą na rynku konopnym. Od 2021 współtworzy markę LiRoyal S.A., która oferuję produkty z konopi, najwyższej jakości. Olejki CBD, ubrania, ręcznie wyselekcjonowane kwiaty konopi i całą gamę produktów spożywczych.


Bartłomiej Zalewa “Konopny Farmaceuta”

Mgr Farm. Bartłomiej Zalewa, znany jako Konopny Farmaceuta jest kierownikiem Apteki Premium-lek w Katowicach. Jest specjalistą receptury aptecznej z wykorzystaniem surowca farmaceutycznego Cannabis flos. Założyciel oraz główny konsultant naukowy kliniki – KonopnyMed. Wykładowca kilku studiów podyplomowych związanych z tematyka konopi. Prowadzi konta edukacyjne na Instagram, Facebook oraz kanał na YouTube.


Beata Maciejewska

Posłanka Beata Maciejewska. Wiceprzewodnicząca Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewica. Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany. Zaangażowana w sprawy związane z liberalizacją polskiego prawa narkotykowego i walkę o prawa pacjentów. Wielokrotna przedstawicielska społeczna podczas procesów sądowych pacjentów medycznej marihuany. Edukatorka na temat wpływu marihuany na stan zdrowia oraz propagatorka legalizacji.


Jarosław Sachajko

Dr Jarosław Sachajko (ur. 8 października 1971), absolwent AR w Lublinie oraz SGGW w Warszawie, doktor nauk rolniczych, inż. ochrony środowiska i mgr ekonomii. Ukończył studium fizjoterapii. Pracował na kilku wyższych uczelniach i w Prokuraturze Okręgowej w Zamościu. 25.X.2015 r. uzyskał mandat posła VIII kadencji Sejmu, a w roku 2019 IX kadencji. Jako przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a od 2020 roku Zastępca Przewodniczącego szczególną uwagę skupia na rolnictwie. Jest również przewodniczącym Podkomisji stałej do spraw biogospodarki i innowacyjności w rolnictwie oraz przewodniczącym pięciu zespołów parlamentarnych.


Alicja Binkowska

Alicja Binkowska – psycholożka i naukowczyni, w ramach doktoratu prowadziła projekt badawczy dotyczący funkcjonowania pamięci i jej korelatów psychofizjologicznych u regularnych użytkowników konopi w DrugsTeam działającym w Centrum Badań Neuropoznawczych Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Obecnie kieruje zespołem badawczym firmy PredictWatch, gdzie pracuje m.in. nad tworzeniem aplikacji mobilnej dedykowanej użytkownikom konopi – zarówno rekreacyjnym, jak i medycznym. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się przede wszystkim na wpływie kannabinoidów na organizm i zachowanie człowieka. Jest zafascynowana ich potencjałem terapeutycznym. Konsultantka Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego.


Kamil Kaczorowski “Policjant Aktywista”

Były policjant wydziału prewencji. Działacz pozarządowy na rzecz zmian polityki narkotykowej w Polsce. Przewodniczący Rady Fundacji Otwieramy Oczy.


Przemek Zawadzki

Przedsiębiorca, plantator i aktywista konopny, który ostatnie 15 lat poświęcił na dogłębne poznanie tej rośliny i walkę o jej wyzwolenie. Obecnie jest współwłaścicielem seedbanku Funny Seeds oraz prezesem Freedom Farms SA na rozwój której pozyskał 3 mln złotych od niemal 1000 akcjonariuszy. W

przeszłości tworzył m.in. takie projekty jak Konopny Lekarz, Cannabis Light czy pierwszą w Polsce konopną restaurację Filip z Konopi – Cannabistro. Ponadto inicjował wiele innych konopnych przedsięwzięć, zarówno biznesowych, jak i społeczno-politycznych. Przemka możecie kojarzyć z jakiejś jego akcji manifestacyjnej, których były dziesiątki i którym często towarzyszył element obywatelskiego nieposłuszeństwa. W 2017 r. jego inicjatywę zaprezentowano w głównym wydaniu „Wydarzeń” na Polsacie po tym jak opublikował na YouTube swój coming out oraz zaniósł premier Beacie Szydło bukiet kwiatków ze swojego growroomu i tym samym powiedział głośno kim jest. Obywatelskim nieposłuszeństwem wykazał się również podczas święta 420 gdy w 2021 roku zamknął się z krzakiem w klatce pod Sądem Rejonowym na Marszałkowskiej w Warszawie. Na szczęście wieczorem wyzwoliła go dzielna policja zapewniając mu nocleg oraz odwiedzając w mieszkaniu jego rodzinę. Jest autorem wielu listów otwartych w tym do premiera Tuska w sprawie medycznej marihuany pod którym podpisali się m.in. były minister zdrowia Marek Balicki, śp. Kora oraz Kamil Sipowicz. Od lat jest także lobbystą wpisanym do rejestru prowadzonego przez MSWiA oraz twórcą całej masy projektów ustaw, petycji, zbiórek oraz interpelacji poselskich, które przy współpracy z posłami trafiały wielokrotnie na biurka ministrów. To dzięki jego publicznej interwencji Inpost wycofał się ze zmiany w regulaminie, która miała zabronić wysyłki jakichkolwiek produktów konopnych. Jest również autorem ebooka „Uprawa Konopi Outdoor w pigułce” którego udostępnił w sieci całkowicie za darmo.


Stelios Alewras

Adwokat specjalizujący się w sprawach narkotykowych i aktywista prolegalizacyjnym. Jego misją jest przeniesienie konopi z prawa karnego do sfery administracyjnoprawnej oraz upowszechnienie wiedzy w sądach i innych organach państwa o, trudnym do przecenienia, terapeutycznym potencjale psychodelików.


Mops

Człowiek orkiestra. Raper, założyciel kultowego już składu Smagalaz. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy z branży cannabis. Założyciel portalu WeedWeek oraz kanału Siwy Brokuł, właściciel marki RollMops. Odpowiada za wiele ciekawych inicjatyw konopnych jak Zielone Pojęcie czy 420 Calendar. Mimo licznych konopnych projektów nie odwiesił mikrofonu na kołek, czego efektem są ostatnie płyty Forevayang czy aktywistyczny mixtape Eloczterydwazero.